Ikona pakiety internetowe www

Netykieta na blogu

Zbiór zasad kulturalnego i etycznego postępowaniaNetykieta na bloguProwadzenie bloga, tak jak każda inna aktywność w sieci, wymaga przestrzegania określonych zasad. Netykieta stanowi zbiór zasad kulturalnego i etycznego postępowania obowiązującego wszystkich użytkowników Internetu. Netykieta nie jest dokładnie skodyfikowana. To szereg zaleceń mających charakter katalogu otwartego, które odnoszą się do respektowania ogólnie przyjętych zasad przyzwoitości w sieci. Przestrzeganie netykiety, obok wysokiej wartości publikowanych tekstów i ich użyteczności dla czytelnika, ma istotny wpływ na budowanie profesjonalnego wizerunku firm. Netykieta obowiązuje także autorów blogów prywatnych, w szczególności, gdy planują oni ze swojej aktywności w sieci uczynić działalność zarobkową. Najważniejsze zasady netykiety na blogu omówiono poniżej.


  • Po pierwsze: szanuj czytelnika
  • Mimo że przy prowadzeniu bloga dopuszczalna jest dużo większa swoboda przekazu niż w przypadku firmowej strony internetowej, to należy komunikować się z poszanowaniem odbiorców. Niedopuszczalne jest pisanie wulgaryzmów czy wyrażanie opinii na temat innych w sposób naruszający ich prywatność. Unikaj stosowania jaskrawych kolorów jako tła czy „skaczących” gifów, rozpraszających czytelników. Pisząc o osobach trzecich, najlepiej używaj samych inicjałów. Zanim opiszesz historie innych zapytaj, czy chcą się stać osobami publicznymi. Przykładem zachowania sprzecznego z netykietą będzie również trollowanie, czyli wywieranie wpływu na użytkownika w celu wyśmiania, obrażania bądź prowokowania do kłótni.


    Nietykieta na blogu, zasady prowadzenia bloga.

  • Po drugie: przestrzegaj prawa
  • Będąc autorem bloga, musisz mieć świadomość, że każda opinia zamieszczona w internecie może pociągać za sobą określone konsekwencje, wiązać się z odpowiedzialnością prawną. Nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania i może zaszkodzić osobie, która sądzi, że wypowiadając się w sieci jest bezkarna i może pozwolić sobie na każdy komentarz. Do ważniejszych aktów prawnych regulujących te kwestie należą: Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Ustawa o ochronie danych osobowych, Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, Ustawa Prawo prasowe, Kodeks Cywilny czy Kodeks Karny. Przepisy wymienionych aktów regulują kwestie dotyczące np. naruszania dób osobistych, praw autorskich czy zniesławienia.


  • Po trzecie: zadbaj o przejrzystośc treści
  • Prowadząc bloga zapewnij przejrzystość i czytelność zamieszczanych wpisów. Duże wpisy podziel na mniejsze bloki, co ułatwi czytanie. Jedna sekcja tekstu powinna odpowiadać jednemu wątkowi. Zadbaj także o przejrzysty układ tekstu na stronie - wpis nie powinien być wyświetlany na jednej pełnej stronie, ponieważ takie rozmieszczenie wierszy może w znacznym stopniu utrudniać podążanie za tekstem. Lepszą praktyką będzie rozmieszczenie tekstu w kilku kolumnach. Stosuj przy tym wyjustowanie bądź wyrównanie tekstu do krawędzi. Używanie funkcji wyśrodkowania sprawia, że tekst czyta się gorzej. Ponadto, redagując tekst, stosuj jedną czcionkę, wybierając ją spośród tych najpopularniejszych jak Times New Roman czy Arial. Pamiętaj także o właściwym rozmiarze interlinii, dostosowując jej wielkość do rozmiaru czcionki.Masz dodatkowe pytania?
Napisz do nas na kontakt@neofusion.pl
Zobacz nasze usługiZobacz nasze usługi

Sprawdź naszą pełą ofertę i skontaktuj się z nami już dziś!

Kontakt

Po więcej informacji i pomoc napisz do Nas lub zadzwoń!


Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Neo Fusion Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Przepiórki 10, 02-407 Warszawa, z numerem NIP 522 305 13 04.
Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą jedynie w cel-u(ach) wskazanych powyżej. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz trwałego usunięcia. Podanie danych osobowych jest dobrowolne jednak ich nie podanie może uniemożliwiać odpowiedź na Państwa zapytanie przesłane za pośrednictwem formularza kontaktowego.

* - pola obowiązkowe
 
Ikonka adres
ul. Ogrodnicza 1
02-407 Warszawa
Ikonka email
kontakt@neofusion.pl
Ikonka telefon
+48 531 005 560