Ikonka pakiety

Sklep internetowy

jakie oprogramowanie wybrać?Sklep internetowyPopularną formą sprzedaży produktów firmy jest sklep internetowy. Sklep internetowy jest jedną z form handlu elektronicznego, najczęściej relacji B2C (ang. business-to-consumer). Sklep internetowy to specjalistyczny serwis internetowy umożliwiający przeprowadzanie transakcji zakupu i sprzedaży produktów przez Internet. Z uwagi na wygodę i stosunkowo niskie koszty sprzedaży forma ta staje się coraz popularniejsza, a co więcej - daje możliwość szybkiego porównywania ofert cenowych interesującego nas towaru u wielu różnych dostawców.

Sklep internetowy. Jakie oprogramowanie wybrać?

Jest wiele różnych powodów, dla których klienci decydują się na zakupy przez Internet. Wśród nich można wymienić wygodę zakupów, niższe ceny produktów czy dostawę pod wskazany adres, często darmową od określonej kwoty zakupów.

Z perspektywy przedsiębiorcy, Internet umożliwia nie tylko zarabianie na e-handlu czy zmniejszanie kosztów sprzedaży, ale również zarabanie na wpływach z reklam umieszczanych odpłatnie na stronach internetowych, serwisach społecznościowych, serwisach tematycznych, blogach itp. Według danych literaturowych, każdego dnia w Polsce otwieranych jest średnio 6 nowych sklepów internetowych. W Polsce w roku 2009 wartość handlu w Internecie wyniosła ok. 13 mld złotych. W Internecie każdy użytkownik znajdzie interesujący go towar, ponieważ pojemność e-sklepów nie jest ograniczona do liczby półek i powierzchni. Dlatego też uruchomienie działalności handlowej on-line wiąże się z mniejszymi nakładami niż w przypadku sklepu tradycyjnego. Właściciel e-sklepu nie ponosi kosztów wynajęcia lokalu do prowadzenia działalności handlowej. Dzięki temu taki e-biznes można rozpocząć we własnym mieszkaniu, a zamawiane przez klientów artykuły wysyłać bezpośrednio z hurtowni producenta. Przewagą sklepu internetowego jest również nieograniczona liczba potencjalnych klientów. Trzeba jednak pamiętać, że na sukces e-sklepu składa się także jakość towaru, profesjonalna obsługa klienta, konkurencyjność cenowa oraz odpowiednie działania promocyjne i marketingowe.

Jedną z ważniejszych decyzji podejmowanych przy otwieraniu e-sklepu jest dobór odpowiedniego oprogramowania. Wybór oprogramowania uzależniony jest od szeregu różnych czynników, spośród których najważniejszym jest grupa docelowa, czyli kto ma korzystać z e-sklepu. Posiadając profil potencjalnego klienta, naszkicuj grafikowi wstępną strukturę witryny. W tym celu możesz przeprowadzić rozpoznanie w sieci, wyszukując takie przykłady sklepów internetowych, na których chcesz się wzorować, które posiadają najbardziej pożądane funkcjonalności i rozwiązania. Na podstawie specyfikacji e-sklepu programista będzie w stanie stworzyć odpowiedni produkt informatyczny, dostosowany do Twoich indywidualnych wymagań oraz potrzeb potencjalnych klientów. Na polskim rynku oprogramowania sklepowego dostępne są najczęściej dwa warianty oprogramowania - abonament lub licencja. Poszczególne typy oprogramowania opisano poniżej.

Oprogramowanie abonamentowe

Istotą oprogramowania abonamentowego jest płacenie comiesięcznego abonamentu za jego dzierżawę. Taką formę współpracy oferuje m.in. serwis aukcyjny Allegro. Sprzedawca oprogramowania abonamentowego e-sklepu zostaje automatycznie jego administratorem i instaluje na własnym serwerze. Ponadto jest odpowiedzialny za aktualizowanie sklepu internetowego. Równolegle z nabyciem oprogramowania otrzymujesz także hosting dla esklepu. Plusem oprogramowania abonamentowego jest możliwość stworzenia własnego, zindywidualizowanego front-endu. Natomiast słabością tego typu oprogramowania jest trudność wprowadzania indywidualnych, dodatkowych funkcjonalności. Oprogramowanie abonamentowe jest dobrym rozwiązaniem w szczególności dla osób rozpoczynających swoją przygodę w branży handlu internetowego, ponieważ na starcie nie wymaga dużych nakładów inwestycyjnych. Wybór platformy abonamentowej to korzystna opcja, jeśli planujesz otworzyć e-sklep za niewielkie pieniądze albo jeśli chcesz się zorientować, czy taka działalność jest dla Ciebie opłacalna.

Oprogramowanie licencyjne

Innym rozwiązaniem jest oprogramowanie licencyjne, które polega na zakupieniu przez jego właściciela wieczystej licencji. Decydując się na taki wybór, musisz liczyć się z wysoką ceną nabycia licencji, która może wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych. W tym przypadku kwestię dotyczącą hostingu możesz rozstrzygnąć samodzielnie. Sam wybierasz dostawcę usług hostingowych, więc hosting stanowić będzie koszt odrębny, niewliczony w oprogramowanie. Niewątpliwą zaletą oprogramowania licencyjnego jest możliwość urządzenia własnego esklepu na miarę indywidualnych potrzeb. Dzięki temu sklep internetowy może spełniać funkcje dostosowane do Twoich oczekiwań i wymagań. Pamiętaj jednak, że nabywając licencję na własność, nie będziesz mógł rozwijać oprogramowania sklepu o nowe funkcjonalności w trakcie jego użytkowania. Mniej również na uwadze, że wszelkie modyfikacje licencji we własnym zakresie podlegają karze. Działanie sklepu internetowego oparte na modelu licencyjnym będzie doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą konkurować na rynku na poziomie jakości oprogramowania biznesu. Istotnym minusem takiego rozwiązania są wysokie koszty inwestycyjne związane z zakupem licencji. Stąd najczęściej doświadczeni sprzedawcy decydują się na oprogramowanie licencyjne.

Poza wymienionymi wyżej modelami oprogramowania sklepów internetowych, możemy wyróżnić jeszcze dwa inne rodzaje: e-sklep z oprogramowaniem prowizyjnym oraz darmowy e-sklep.

Prowizyjny model oprogramowania e-sklepu

Prowizyjny model oprogramowania e-sklepu polega na tym, że korzysta się z niego w ramach płacenia właścicielowi programu prowizji od uzyskanej sprzedaży. Zazwyczaj prowizja ustalana jest na lika procent. Hosting takiego sklepu internetowego utrzymywany jest na serwerach właściciela programu. Obecnie dostępne platformy mają w swojej ofercie zarówno prowizyjny wariant e-sklepu, jak również stosują model hybrydowy stanowiący połączenie abonamentu i prowizji.

Warto mieć na uwadze, że oprogramowanie e-sklepu w systemie prowizyjnym jest opłacalne w określonym horyzoncie czasowym. W momencie osiągnięcia wysokiego poziomu sprzedaży, model prowizyjny przestaje być korzystny finansowo. Prowizja bowiem może okazać się większa niż koszt licencji na własność bądź opłata abonamentowa. Ponadto, wybierając wariant prowizyjny należy liczyć się z tym, że model ten w większości przypadków nie przewiduje możliwości wprowadzania zmian w oprogramowaniu. Sklep internetowy w prowizyjnym modelu oprogramowania będzie zatem dobrym rozwiązaniem dla osób początkujących, gdyż nie naraża na ryzyko finansowe - opłata uiszczana jest w momencie, kiedy dokonamy sprzedaży produktu. Taki model może być również korzystny dla e-sklepów oferujących produkty niszowe. Jeśli nie zakładasz wysokich obrotów czy dynamicznego rozwoju firmy, to system prowizyjny będzie raczej dobrą decyzją.

Oprogramowanie darmowe typu open source

Możesz również założyć sklep internetowy wykorzystując do tego celu oprogramowanie darmowe typu open source. Oprogramowania otwarte są udostępniane do wglądu i modyfikowania użytkownikom oraz dystrybutorom. Dostęp do oprogramowań open source jest darmowy, a same programy rozwijane są przez wolontariuszy. Programy tego typu powstają dzięki ludziom z całego świata, którzy z własnej inicjatywy je doskonalą. Zaletą takiego rozwiązania jest niewątpliwie brak odpłatności za pobieranie, instalowanie i korzystanie. Społeczność skupiona wokół tego rodzaju projektów wymienia poglądy i opinie na forach dyskusyjnych, na których można zgłaszać poprawki, sugestie nowych rozwiązań i funkcjonalności, czy kierować bezpośrednio prośby o pomoc i zadawać pytania. W praktyce jednak korzystanie z darmowego oprogramowania na potrzeby e-sklepu wiąże się z dodatkowymi kosztami. Należy tu wymienić koszty pracy informatyka wdrażającego oprogramowanie czy koszty usługi hostingu. Dodatkowe nakłady inwestycyjne mogą dotyczyć także wprowadzenia nowych funkcjonalności i modułów, oraz aktualizacji programu. Darmowy model oprogramowania sklepu internetowego może się sprawdzić w przypadku osób, które nie dysponują dużymi środkami finansowymi na start. To również korzystne rozwiązanie, jeśli posiadasz wiedzę i umiejętności w zakresie programowania.

Wybierając dany model oprogramowania, zwróć uwagę na to, na ile oprogramowanie pomoże klientom zrobić zakupy w Twoim e-sklepie, jak również, na ile program ułatwi Ci proces sprzedaży - od złożenia zamówienia przez klienta aż do momentu wysyłki produktu. Ponadto, swój wybór uzależnij także od poziomu bezpieczeństwa, jakie zapewnia Tobie i Twoim klientom dane oprogramowanie.Masz dodatkowe pytania?
Napisz do nas na kontakt@neofusion.pl
Zobacz nasze usługi

Sprawdź naszą pełą ofertę i skontaktuj się z nami już dziś!

Kontakt

Po więcej informacji i pomoc napisz do Nas lub zadzwoń!


Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Neo Fusion Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Przepiórki 10, 02-407 Warszawa, z numerem NIP 522 305 13 04.
Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą jedynie w cel-u(ach) wskazanych powyżej. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz trwałego usunięcia. Podanie danych osobowych jest dobrowolne jednak ich nie podanie może uniemożliwiać odpowiedź na Państwa zapytanie przesłane za pośrednictwem formularza kontaktowego.

* - pola obowiązkowe
 
Ikonka adres
ul. Ogrodnicza 1
02-407 Warszawa
Ikonka email
kontakt@neofusion.pl
Ikonka telefon
+48 531 005 560